İZMİR 2021 AGROEXPO FUARI

image

İZMİR 2021 AGROEXPO FUARI

İlk yerli ve milli kitosan üreticisi “Adaga”

İlk yerli ve milli kitosan üreticisi Adaga A.Ş İzmir Fuarında çok fazla ilgi gördü.

Türkiye'de İlk yerli ve milli kitin- kitosan üreticisi Adaga As. izmir fuarında çok fazla ilgi gördü. Fuar katılımcılarının en çok ilgisini kitosan , hayvan sağlığı ürünü olan Chitofoot Ayak ve tırnak bakım solüsyonu ve özel kitosan içerikli bitki besleme ürünleri çekti. ADAGA ‘nın Arge çalışmaları sonucunda geliştirdiği Chitofoot ürünü hakkında veterinerlere ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerine digital dermatitis, ökçe erozyonu, taban ülseri ve çeşitli yaralanma vakalarında etkili olduğu anlatıldı. Ayrıca Ceylanpınar Tigem ve Mehmet akif Ersoy üniversitesine yapılan çalışmalar veteriner hekimlerle paylaşıldı. Kitosan içerikli Adaga Nanocop ve Nanowet isimli özel gübreler yurtdışı katılımcılarının ilgi odağı oldu .

Kitosanın tarımda ve diğer sektörlerde öncüsü olan Adaga yüksek kalitede kitosan üretimi gerçekleştirmektedir. . Adaga firması kitosan içerikli yerli ve milli ürenler üretme yolunda hızla ilerlemektedir. Aynı zamanda firma bünyesinde 40dan fazla çeşit bitki besleme ürünleri üretimi gerçekleşmektedir.

Kitosan, doğada selülozdan sonra en çok bulunan amino polisakkarit olan kitinin deasetilasyonu sonucu elde edilmektedir.Kitosan polikatyonik yapısı sayesinde antibakteriyel, antifungal, antivirütik, insektisidal etkilere sahip olmakla beraber gerek insan sağlığına gerekse de doğaya hiçbir zararı yoktur. Kitosan ,bitki dokularında iyileştirmeyi destekleyen bir yapıya sahiptir. kompleks oluşturmak ve büyüme faktörlerini artırmak yoluyla kitosan doku büyümesini destekler ve yara almış bitkilerin iyileşmesine yardım eder.

Genel olarak da Kimyasal zehirlerle müdahale edilir. Kitosan tüm bu guruplarla mücadeleyi tek başına üstlenmeye aday bir malzeme olarak ortaya çıkmaktadır.

Birçok bilim insanının denemeleri, makaleleri olumlu sonuçlarla ortadadır. Buradan yola çıkıp Kitosan üretici firma olarak, tarım alanında diğer girişimci firmalara önderlik edip doğaya, insanlara, hayvanlara zararsız ürünler geliştirmekteyiz.

Tarım bakanımız Bekir Pakdemirli ve bakan yardımcısı Mehmet Hadi Tunç yönetim kurulu başkanımız Zeki Yusufoğlu'na Türkiye' de birçok sektör için ara madde ve yenilikçi bir ürün olan kitosan üretiminden dolayı tebriklerini bildirdi.

Tarımsal zararlılar ve kimyasallardan uzak ürünler yetiştirmek ve hayvanlarda oluşan dijital dermatitis,ökçe erozyonu ,taban ülseri ve tüm yaralarda güvenle kullanabileceğiniz ürünler için Adaga ile iletişime geçebilirsiniz.

Çiftçi TV'deki haberi incelemek İçin aşağıdaki linke tıklayınız;

https://www.ciftcitv.com/genel/ilk-yerli-ve-milli-kitosan-ureticisi-adaga/

Hemen Ara